Technologie potisku

Připravili jsme pro Vás přehled technologií používaných pro kusový a malosériový potisk texti

Ctíme pravidlo, že spokojenost zákazníka je nejvyšší prioritou. Proto realizujeme pro potisk triček digitální inkoustový tisk, který se vyznačuje těmito vlastnostmi:

  • Moderní technologie potisku
  • Kvalitní potisk již od jednoho kusu
  • Tisk v plných barvách CMYK na bílý i barevný textil
  • Vyšší kvalita a odolnost než transferové fólie

Větší počet kusů realizujeme tzv. sítotiskem. Poptávku sítotisku můžete směřovat zde.

Pro Váš přehled níže uvádíme další metody tisku.

Přímý inkoustový tisk

Jedná se o relativně nový způsob potisku, který spočívá v nanesení speciálního pigmentového inkoustu přímo na textilii. Tyto inkousty se následně zafixují vysokou teplotou a tlakem. Umožňuje plnobarevný tisk rastrových a nebo vektorových grafických formátů na světlé i tmavé textilie. Nejlepších výsledků dosahujeme u materiálů s podílem bavlny 90% a více. Odolnost a stálobarevnost je velmi dobrá, výrazně lepší než u toner-transferových fólií. Potisknutá textilie zůstává prodyšná a volná.

Sítotisk

Tradiční způsob potisku s kořeny ve starověké Číně. Dosahuje vysoké odolnosti a s jistými omezeními i vysoké kvality. Sítotisk je vhodnou a často používanou metodou pro tisk velkých sérií, je cenově výhodný od cca 30 kusů výše. Náklady vznikají již před vlastním tiskem, protože je nutné pro každou barvu vytvořit samostatnou šablonu. Z grafické předlohy se odseparují jednotlivé barevné vrstvy, pro které se fotochemickou cestou vytvoří tisková šablony (síta). Tisk se provádí přiložením síta na potiskovanou plochu a protlačením barvy průchozími oky.

Toner transfer

Někdy také nazývaný digitální transferový tisk. Jedná se o nejběžnější způsob potisku. Na běžné laserové, nebo méně často na inkoustové tiskárně se potiskne speciální transferová fólie, z níž se obraz následně přenese na textil. Tato metoda umožňuje plně barevný tisk s vysokým rozlišením. Hlavní nevýhodou je nižší odolnost ve srovnání s ostatními metodami potisku. Potisknutá textilie při nošení nedýchá, je na dotek ztvrdlá a praním se tisk velmi výrazně degraduje.

Řezané fólie Flex a Flock

Potisk na plotru vyřezanými fóliemi. Při dobrém provedení se vyznačuje vysokou odolností a stálobarevností. Je vhodný pro vektorové grafické formáty. Lze použít maximálně 3 barvy v jednom motivu, mohou se překrývat, ale nemísí se. Nejmenší dosažitelná velikost detailu je v řádu milimetrů. Výběr barev je omezen, ale existují zajímavé texturové a fluorescenční varianty

Sublimační tisk

Používá se při potisku polyesterových textilií, zejména sportovních dresů, bund, polštářů a speciálních triček. Sublimační inkoust se nanese inkoustovou tiskárnou na přenosovou fólii, z které se přenese dovnitř polyesterových vláken. Sublimační tisk dosahuje výrazných a stálých barev při relativně nízkých nákladech. Určitou nevýhodou je omezení na polyesterové materiály.

Výšivka

Výšivka samozřejmě není druhem potisku. Jedná se však o často využívanou metodu zdobení textilu a proto ji v našem přehledu také uvádíme. Výšivka může vypadat velmi elegantně, je cenově dostupná a lze ji použít pro většinu textilních materiálů. Postup výroby spočívá v převedení grafické předlohy ve vektorovém formátu na vyšívací program, kterým je řízen vyšívací stroj.